مکان های تاریخی فرانسه، کلیسای نتردام ... Notre dame de paris

  NOTRE-DAME DE PARIS کلیسایی که در فارسی به اسم نتردام می شناسیمش. از نظر لغوی نتردام "بانوی ما" معنی میده که خود فرانسوی ها به اون "بانوی پاریس" و عروس پاریس" می گن . برای دانستن اطلاعات و دیدن تصاویر بیشتر به ادامه ی مطلب برید.

  نتردام " بانوی ما" به ( مادر خسوس ) نسبت داده می شود. کلیسا در محله سنت اتین باسیلیسای شهر پاریس واقع شده که در سال 528 توسط چایلدذ ربرت تاسیس شده و در آن زمان به عنوان کلیسای شهر پاریس شناخته می شود. در سال 1160 از آن به عنوان ناحیه قلمرو کشیش کلیسا نام برده میشد، موریس دو سولی به علت اینکه آنرا بی ارزش می دانست دستور تخریب آن را داد. ساخت مجدد آن در سال 1163 آغاز شد. ساخت بخش غربی که شامل دو برج چشمگیر است در سال 1200 شروع شد. وجود مدل های مختلف با ارتفاعات گوناگون، هر فردی را توجیه می کند که آرشیتک های مختلفی بر روی آن کار کرده اند . بین سال های 1210 تا 1220، چهارمین معماری که بر روی ساختمان کار می کرد، سرپرستی ساخت پنجره ها و سالن ها ی زیر برج ها را بر عهده گرفت. در سال 1245 ساخت برج ها تکمیل و سرانجام کل سازه در در سال 1345 به اتمام رسید. در طول انقلاب کبیر فرانسه ( اواخر قرن 18 میلادی ) خزینه بسیاری از کلیساها غارت شد. اما از این کلیسا برای انباری جهت ذخیره غذا استفاده شد.

  در 1845، عملیات احیای این سازه بر روی آن انجام شد . این عملیات نزدیک 23 سال طو ل کشید. در سال 1991 برنامه احیا و نگهداری آن آغاز شد و قرار بود طی 10 سال این کار انجام شود، اما تا به امروز ( 2009 ) این کار تمام نشده است. این کلیسا، در 2 دسامبر 1804 مراسم تاج گذاری ناپلئون را به چشم خود دیده است. بسیاری از مردم نام این کلیسا را از کتاب معروف ویکتور هوگو ( گوژپشت نوتردام ) می شناسند . کتابی که اولین بار در سال 1831 چاپ شد. طول 128 متری، عرض 69 متری و حداکثر ارتفاع 69 متر (مناره) از خصوصیات این سازه است. از این کلیسا معمولا به عنوان ساختمانی یاد می شود که معماری گوتیک به سبک فرانسوی را به خوبی نمایش می دهد. 5 ناقوس در این کلیسا خودنمایی می کنند، بوردن بل ( زنگ کلیسا) که در برج جنوبی قرار دارد به تنهایی 13 تن وزن دارد. این ناقوس هر بار به مدت 5 ثانیه به صدا در می آید. چهار ناقوس کمکی در برج شمالی قرار دارند. در گذشته، این ناقوس ها به صورت دستی به صدا در می آمدند اما امروزه از موتور های الکتریکی برای این کار استفاده می شود. زمانی فرانسویان متوجه شدند که لرزش های این ناقوس ها می تواند به ساختار و فونداسیون کلیسا آسیب برساند و آنها را از مدار کاری خارج کردند.


             01

   

   

  02

  02

  04

  04

  05

  تصاویر از سایت: http://www.vigoenfotos.com

    دوشنبه 30 بهمن 1391         ساعت 07:00 ق.ظ            نظرات