زندگی کردن و کار کردن در فرانسه

  کار کردن و زندگی کردن در فرانسه


  بسیاری از افرادی که زبان فرانسه می خوانند دوست دارند که زندگی کردن و کار کردن در فرانسه را تجربه کنند. خیلی ها این رویا را در سر دارند اما همه آنها به این رویا دست نمی یابند. چه چیزی زندگی کردن و کار کردن در فرانسه را اینقدر سخت می کند؟

  اول از هر چیزی مسئولان کشور فرانسه هم مثل سایر کشور ها نگران مهاجرت بیش از اندازه به این کشور هستند. مردم بسیاری از کشور های فقیرتر چه قانونی و چه غیر قانونی به فرانسه می آیند تا شغلی پیدا کنند. از آنجایی که نرخ بیکاری در فرانسه بالاست، دولت مایل نیست که مشاغل موجود را به مهاجرین بدهد، آنها می خواهند این مشاغل به شهروندان فرانسوی برسد.اضافه بر این مسئولان نگران تاثیر منفی ارائه خدمات اجتماعی به مهاجران در بین شهروندان فرانسوی هستند- پول بسیاری صرف خدمات اجتماعی می شود و دولت می خواهد که فقط شهروندان فرانسوی از آن بهره ببرند. مطلب آخر اینکه، فرانسه به کاغذ بازی اداری یا همان بوروکراسی مشهور شده است که این امر می تواند همه چیز از خریدن ماشین گرفته تا اجاره یک آپارتمان را به یک کابوس تبدیل کند.حالا به علم به این مشکلات، ببینیم چطور می شود زندگی کردن و کار کردن در فرانسه را تجربه کرد.


  سفر به فرانسه

  شهروندان اکثر کشور ها می توانند به فرانسه سفر کنند، پس از ورود به فرانسه همه مسافران یک ویزای توریست " tourist visa" دریافت می کنند که بواسطه آن می توانند تا 90 روز در فرانسه بمانند ولی نمی توانند کار کنند یا از خدمات اجتماعی استفاده کنند. وقتی این 90 روز به اتمام رسید مسافران می توانند به یک کشور خارج از اتحادیه اروپا سفر کنند و پاسپورتشان را مهر کنند و دوباره با یک ویزای توریست جدید به فرانسه برگردند. تا چند بار می شود این کار را انجام داد اما وجهه قانون ندارد.کسی که بخواهد برای مدت طولانی تر در فرانسه بماند، البته بدون اینکه کار کند یا به مدرسه برود، باید درخواست ویزای اقامت طولانی " visa de long séjour" بکند. دریافت این ویزا نیازمند داشتن ضمانت مالی، بیمه درمانی و تاییدیه پلیس می باشد.


  کار کردن در فرانسه

  شهروندان اتحادیه اروپا می توانند بطور قانونی در فرانسه کار کنند. کسانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند باید موارد زیر را به ترتیب انجام دهند:  
    
   •  
  • پیدا کردن شغل
  • گرفتن مجوز کار
  • گرفتن ویزای اقامت طولانی
  • رفتن به فرانسه

  درخواست کارت اقامت
  برای کسانی که خارج از اتحادیه اروپا باشند زندگی کردن و کار کردن در فرانسه بسیار سخت است، فقط به این خاطر که در فرانسه نرخ بیکاری بالا است و مادامی که یک شهروند فرانسوی شرایط داشتن یک شغل را داشته باشد آن را به یک مهاجر نمی دهند. عضویت فرانسه در اتحادیه اروپا این موضوع را کمی سخت تر هم می کند: فرانسه اولویت استخدام را ابتدا به شهروندان خودش، سپس به شهروندان اتحادیه اروپا و در نهایت به شهروندان دیگر کشور های جهان می دهد. کسی که شهروند کشوری عضو اتحادیه اروپا نیست برای زندگی کردن و کار کردن در فرانسه باید ثابت کند که از هر شهروند دیگری در اتحادیه اروپا لایق تر است. به همین خاطر مهاجرانی که در فرانسه کار می کنند معمولا در رشته های تخصصی مشغول هستند، چرا که شاید به تعداد کافی اروپایی لایق این رشته ها وجود نداشته باشد.


  مجوز کار

  گرفتن مجوز کار نیز سخت است. از نظر تئوری اگر یک شرکت فرانسوی شما را استخدام کند خودش می تواندکارهای لازم برای مجوز کار شما را انجام می دهد. اما در واقعیت هیچ شرکتی مشتاق به انجام این کار نیست، و همه شرکت ها برای اینکه شما را استخدام کنند خودشان از شما مجوز کار می خواهند. اما از آنجایی که داشتن کار لازمه گرفتن مجوز کار است این موضوع عملا غیر ممکن است.بنابراین فقط دو راه برای گرفتن مجوز کار وجود دارد: 1) ثابت کنید که از هر کس دیگری در اروپا لایق تر هستید 2) استخدام یک شرکت بین المللی شوید که در فرانسه شعبه داشته باشد و سپس به فرانسه منتقل شوید، چراکه حمایت انها می تواند به شما کمک کند مجوز کار بگیرید. بیاد داشته باشید که این شرکت ها نیز باید ثابت کنند که هیچ شخص فرانسوی نمی تواند مثل شما آن شغل را انجام دهد.بجز دو مسیر بالا فقط دو راه دیگر برای دریافت مجوز زندگی و کار در فرانسه وجود دارد.  

  1.  ویزای دانش آموزی: اگر در مدرسه ای در فرانسه قبول شوید و شرایط مالی را فراهم کنید (یک ضمانت ماهیانه در حدود 600 دلار) مدرسه به شما در گرفتن ویزای دانش آموزی کمک می کند. ویزاهای دانش آموزی علاوه برای اینکه این اجازه را به شما می دهند تا به مدت تحصیلاتتان در فرانسه اقامت کنید، به شما این اجازه را می دهند تا درخواست مجوز کار موقت کنید تا این امکان را داشته باشید برای ساعات محدودی در هفته کار کنید.

  2. ازدواج با یک شهروند فرانسوی: ازدواج تا اندازه ای تلاش شما برای دریافت اقامت را تسهیل می کند، اما کماکان شما نیازمند یک کارت اقامت هستید و باید مدارک بسیاری فراهم کنید. به عبارت دیگر صرف ازدواج با یک فرانسوی شما را شهروند فرانسه نمی کند.


    سه شنبه 31 مرداد 1396         ساعت 09:15 ب.ظ            نظرات